Yaz Kampanyalarımızı Kaçırmayın!

İtayla Gezi Rehberi

İtalya gezi rehberimizin başında, madde madde İtalyan hayatını, kültürünü, gelenek göreneklerini toparlamak istedik.

İtalya’nın 60 milyon nüfusu bulunur.
Ülkenin resmi dili İtalyanca’dır.
Nüfusun büyük çoğunluğu Roma Katolik Kilisesi’ne mensuptur.
Metropol olarak nitelendirilen şehirleri Milano, Roma, Napoli ve Torino’dur.
İtalya, ülkemiz gibi üç yanı denizlerle çevrili bir Akdeniz ülkesidir. İlkokul dönemlerinden beri yapılan benzetmeyle topuklu bir çizmeyi andıran İtalya; Adriyatik, İyon, Tiren denizleriyle çevrelenir. Kuzeydeyse Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile sınır komşusudur.
Ülke, içerisinde mikro devletler diye adlandırılan iki bağımsız ülke barındırır: Vatikan ve San Marino. İtalya’nın iklimi genel olarak ılımandır; kuzeye çıktıkça kış mevsiminde iklim sertleşse de Akdeniz iklimi hakimdir.
Toplam nüfusun %70’i büyük kentlere yayılmışken; %30’u kırsalda yaşamlarına devam ediyor.
İtalya, turizm ve sanayi bakımından gelişmiş olması dışında, tarım ve hayvancılık konusunda da İspanya ve Portekiz ile birlikte Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden biridir.
İtalyanlar bölgeden bağımsız bir bütün olarak geleneklerine bağlı, aile değerini önemseyen, kalabalık masalarda saatlerce süren yemekleriyle meşhur, çalışmanın yanı sıra hayattan da gerçek anlamda keyif almaya bakan bir kültürden gelirler. Yani İtalya, boşuna “bella vita” deyiminin çıktığı topraklar değildir.
İtalyanlar için iletişim çok önemlidir, oldukça konuşkandırlar. Aile bağları çok önemlidir, uzak akraba bile uzak değildir; bu açıdan bize de benziyorlar diyebiliriz.
Ailede genelde kadınlar baskındır, aile meseleleri ve önemli kararlar kadınlar tarafından çözülür.
İtalyanlar kadın-erkek, görünüşlerine çok önem verirler, genelde sürekli bakımlı ve şık olmaya çalışırlar.
Gün sert bir kahveyle başlayıp güzel bir şarapla biter. Rahat ve keyifli bir yaşam sürmeye, anın tadını çıkarmaya düşkündürler.

  • +90 535 682 04 06
    7/24 Hizmetinizdeyiz
  • Türkiye'nin Her Yerinde
    40'tan fazla acente